Technical Program
The Robotics: Science and Systems 2008 will be hosted by
ETH Zurich,
Switzerland, from
The main conference will be held on
The conference banquet will take place on Thursday,
Please see the online proceedings for an overview of papers that will be presented at the conference.
Tuesday June 24, 2008
16:00 | Registration Desk | Open |
18:00 | Welcome Drink | at Registration Desk |
Wednesday June 25, 2008
8:30 | Opening Session | |
9:00 | Session W1 | Chairperson: Jose Neira |
9:00 | Invited Talk | Armin Gruen, Positioning, Modeling and Navigation with Photogrammetric Techniques |
9:55 | Oral | P1: A. Huang, D. Moore, M. Antone, E. Olson, S. Teller, Multi-Sensor Lane Finding in Urban Road Networks |
10:20 | break |
|
10:45 | Session W2 | Chairperson: Hugh Durrant-Whyte |
10:45 | Oral | P2: B. Douillard, D. Fox, F. Ramos, Laser and Vision Based Outdoor Object Mapping |
11:10 | Oral | P3: I. Posner, M. Cummins, P. Newman, Fast Probabilistic Labeling of City Maps |
11:35 | Oral | P4: P. Giguere, G. Dudek, Clustering Sensor Data for Terrain Identification using a Windowless Algorithm |
12:00 | lunch |
|
12:00 | Lab Tours | Lab tours at 12:10 and 12:50, starting at Registration Desk |
13:30 | Session W3 | Chairperson: Fabio Ramos |
13:30 | Invited Talk | Miguel Nicolelis, Computing with Neural Ensembles |
14:25 | Oral | P5: S. Funiak, P. Pillai, M. Ashley-Rollman, J. Campbell, S. Goldstein, Distributed Localization of Modular Robot Ensembles |
14:50 | Poster Spotlights I | posters P7-P16 |
15:15 | break |
|
15:40 | Session W4 | Chairperson: Kevin Lynch |
15:40 | Oral | P6: N. Michael, V. Kumar, Controlling Shapes of Ensembles of Robots of Finite Size with Nonholonomic Constraints |
16:05 | Poster Spotlights II | posters P17-P26 |
17:00 | Poster Session* | at the Faculty Club |
20:30 | Soccer | European Soccer Championship at the Faculty Club - Semifinals (Germany vs. Turkey) |
(*) Poster session will have Drinks, Finger-Food, Videos (Faculty Club).
P7 | L. Odhner, H. Asada, Stochastic Recruitment: A Limited-Feedback Control Policy for Large Ensemble Systems |
P8 | C. Vallespi-Gonzalez, T. Stentz, Prior Data and Kernel Conditional Random Fields for Obstacle Detection |
P9 | H. Kurniawati, D. Hsu, W. Lee, SARSOP: Efficient Point-Based POMDP Planning by Approximating Optimally Reachable Belief Spaces |
P10 | D. Dolgov, S. Thrun, Detection of Principle Directions in Unknown Environments for Autonomous Navigation |
P11 | S. Bhattacharya, S. Hutchinson, Approximation Schemes for Two-player Pursuit Evasion Games with Visibility Constraints |
P12 | K. Yamane, Y. Nakamura, A Numerically Robust LCP Solver for Simulating Articulated Rigid Bodies in Contact |
P13 | J. Lien, Hybrid Motion Planning Using Minkowski Sums |
P14 | S. Schmidt-Rohr, S. Knoop, M. Lsch, R. Dillmann, Bridging the Gap of Abstraction for Probabilistic Decision Making on a Multi-modal Service Robot |
P15 | J. Sturm, C. Plagemann, W. Burgard, Adaptive Body Scheme Models for Robust Robotic Manipulation |
P16 | N. Moshtagh, N. Michael, A. Jadbabaie, K. Daniilidis, Bearing-Only Control Laws For Balanced Circular Formations of Ground Robots |
P17 | K. Seo, S. Chung, J. Slotine, CPG-based Control of a Turtle-like Underwater Vehicle |
P18 | B. Lavis, T. Furukawa, HyPE: Hybrid Particle-Element Approach for Recursive Bayesian Searching and Tracking |
P19 | P. Cheng, J. Fink, V. Kumar, Abstractions and Algorithms for Cooperative Multiple Robot Planar Manipulation |
P20 | F. Kanehiro, F. Lamiraux, O. Kanoun, E. Yoshida, J. Laumond, A Local Collision Avoidance Method for Non-strictly Convex Objects |
P21 | R. Diankov, N. Ratliff, D. Ferguson, S. Srinivasa, J. Kuffner, BiSpace Planning: Concurrent Multi-Space Exploration |
P22 | R. Pearce, M. Morales, N. Amato, Structural Improvement Filtering Strategy for PRM |
P23 | A. Petrovskaya, S. Thrun, Model Based Vehicle Tracking for Autonomous Driving in Urban Environments |
P24 | P. Gemeiner, A. Davison, M. Vincze, Improving Localization Robustness in Monocular SLAM Using a High-Speed Camera |
P25 | L. Han, L. Rudolph, Simplex-Tree Based Kinematics of Multibody Systems Involving Loops: A Case Study of Foldable Objects |
P26 | N. Yu, C. Hollnagel, A. Blickenstorfer, S. Kollias, R. Riener, fMRI-Compatible Robotic Interfaces with Fluidic Actuation |
Thursday June 26, 2008
9:00 | Session Th1 | Chairperson: Nick Roy |
9:00 | Invited Talk | Jean-Louis Deneubourg, Shared Decision Making in Mixed Societies of Animals and Robots |
9:55 | Oral | P27: G. Hollinger, S. Singh, A. Krause, Proofs and Experiments in Scalable, Near-Optimal Search by Multiple Robots |
10:20 | Oral | P28: M. Likhachev, D. Ferguson, Planning Long Dynamically-Feasible Maneuvers For Autonomous Vehicles |
10:45 | break |
|
11:00 | Session Th2 | Chairperson: Jeff Trinkle |
11:00 | Oral | P29: T. Vose, P. Umbanhowar, K. Lynch, Friction-Induced Velocity Fields for Point Parts Sliding on a Rigid Oscillated Plate |
11:25 | Oral | P30: K. Byl, R. Tedrake, Metastable Walking on Stochastically Rough Terrain |
11:50 | Oral | P31: R. Ghrist, Y. Baryshnikov, Target Enumeration via Integration over Planar Sensor Networks |
12:15 | lunch |
|
12:15 | Lab Tours | Lab tours at 12:15 and 12:50, starting at Registration Desk |
13:45 | Session Th3 | Chairperson: Atsushi Konno |
13:45 | Invited Talk | Kevin O'Regan, How to Build Consciousness into a Robot: the Sensorimotor Approach |
14:40 | Oral | P32: A. Thomas, V. Ferrari, B. Leibe, T. Tuytelaars, L. van Gool, Using Recognition to Guide a Robot's Attention |
15:05 | Oral | P33: D. Katz, Y. Pyuro, O. Brock, Grounding Relational Reinforcement Learning for Manipulation in Unstructured Environments |
15:30 | break |
|
15:55 | Session Th4 | Chairperson: Nicola Simeon |
15:55 | Oral | P34: D. Silver, J. Bagnell, A. Stentz, High Performance Outdoor Navigation from Overhead Data using Imitation Learning |
16:20 | Oral | P35: M. Luber, K. Arras, C. Plagemann, W. Burgard, Tracking and Classification of Dynamic Objects: An Unsupervised Learning Approach |
16:45 | Oral | P36: J. Glover, D. Rus, N. Roy, Manipulation using Inference of Scene Geometry |
17:10 | End of Sessions |
|
19:00 | Conference Banquet | Train departing at 19:16 from Zurich main station to "Uetliberg" |
20:30 | Invited Talk | Luis von Ahn, Human Computation |
23:30 | End of Banquet |
Friday June 27, 2008
9:00 | Session F1 | Chairperson: Brad Nelson |
9:00 | Invited Talk | Howard Berg, Motile Behavior of E. Coli, a Remarkable Robot |
9:55 | Oral | P37: S. Floyd, C. Pawashe, M. Sitti, Dynamic Modeling of an Untethered Magnetic Micro-Robot |
10:20 | break |
|
10:45 | Session F2 | Chairperson: Roland Siegwart |
10:45 | Early Career Spotlight | Eric Klavins (University of Washington) |
11:25 | Early Career Spotlight | Rob Wood (Harvard University) |
12:05 | lunch |
|
12:05 | Lab Tours | Lab tours at 12:10 and 12:50, starting at Registration Desk |
13:35 | Session F3 | Chairperson: Metin Sitti |
13:35 | Invited Talk | Toshio Yanagida, Mechanism Involved in Utilizing Thermal Fluctuations by Muscle Molecular Motor |
14:30 | Oral | P38: T. Noda, T. Miyashita, H. Ishiguro, N. Hagita, Self-organizing Super-Flexible Skin Sensors Embedded on the Whole |
14:55 | break |
|
15:20 | Session F4 | Chairperson: Vijay Kumar |
15:20 | Oral | P39: X. Liu, K. Kim, Y. Zhang, Y. Sun, NanoNewton Force Sensing and Control in Microrobotic Cell Manipulation |
15:45 | Oral | P40: C. Stachniss, C. Plagemann, A. Lilienthal, W. Burgard, Gas Distribution Modeling using Sparse Gaussian Process Mixture Models |
16:10 | break |
|
16:25 | Best Student Paper Award | |
16:30 | Participant Feedback and Closing | |
17:00 | Goodbye Drinks | at the Faculty Club |
Workshops and Tutorials: Saturday June 28, 2008
The main conference will be followed by one day of workshop events and tutorials.